Podkovářství KOLDUŠEK - vizitka

Jak to začalo

Nenápadně. V roce 2011 jsme si do rodiny pořídili chladnokrevného mazlíka a zjistili jsme, že je také zapotřebí se mu starat o kopýtka. Sehnat na rokycansku podkováře nebylo snadné a když už jsme jednoho objevili, ukázalo se, že se jeho podkovářský vývoj zastavil před dlouhou dobou. Ne, že by ve starých knihách bylo všechno špatně a že bylo nutné nějak revidovat osvědčené postupy, ale opakované kování našeho "rekreačního" koně na podkovy s hmatcem a s navařenými ozuby mě dovedlo k zamyšlení, zda bych to nezvládl lépe. Dalším a zásadním impulzem byla moje účast na setkání kovářů severských zemí v Norsku, kam jsem jako kovář (zaměstnaný v muzeu), v roce 2011, odjel. V české expozici předváděl kování koní p. Zdeněk Vítek ze Střední řemeslné školy v Jaroměři. A když mě v roce 2012 po prázdninách zavolal, že se na škole otevřel podkovářský kurz, nebylo co řešit. Takže jsem podkovář.

Co dělám

korektura

Korektura kopyt

Korektura kopyta je ve světě rozděleném na bosonožce a podkovávače pro oba segmenty velice důležitá. Při podkování se dělá automaticky, musí se odstranit přebytečná rohovina. Ale má něco takového smysl, i když kůň chodí na boso a kopyta si "ošoupává"? No, odpovězte si sami, jak by se vám líbilo chodit ve vyšmajdaných škrpálech a nebo v pantoflích s povolenýma přezkama. Nehty si přece stříháme také, ať už chodíme bosí, v rukavicích či v botách...
podkovani

Podkování

Nejsem striktním zastáncem podkovávání. Našeho koníka máme okovaného cca 9 měsíců v roce, přes zimu ho necháváme na boso, protože nemá zdaleka tolik aktivit a těch pár vyjížděk na boso zvládne. Takže jsem stoupencem myšlenky podkovávat jen v případech, kdy to má smysl.
- u koní od kterých požadujeme výkony
- u hříbat při korekturách nepravidelných postojů
- při některých onemocněních kopyt
Když vynechám vyložené průs... jako je schvácení, rakovina kopyt či různé úrazy a vezmu za příklad úplně běžný rozštěp stěny kopytní. Jak na takovém bosonožci dosáhnete toho, aby jste tu stěnu odlehčili, aby na místo rozštěpu koník nešlapal a aby se rozštěp nešířil dál? Já bych to podkoval!
podkovy

Výroba podkov

Nebojte se, zase takový šílenec nejsem, abych vyráběl podkovy, které se nechají za pár korun koupit. Je to prostě jako v životě. 100 x si nakoupíte v konfekci a po stoprvé si necháte něco originálního ušít a nebo uplést. Ne, že by dělané podkovy byla módní záležitost, ale občas je třeba udělat přesně na míru nějakou specialitku. To umím. (Karel Kysilka by řekl: "To si jen myslíš, že to umíš.") :-) Takže spíš: Snažím se to umět.

Závěrem

Jistě znáte a nebo potkáte lidi, s jejichž názory na kování / nekování nebudete a nebo nemůžete souhlasit. Mějte na paměti, že i oni mají rádi koně a nebuďte přesvědčeni, že jen ta vaše "víra" je ta jediná správná. Všichni chceme pro ta zvířata jen to nejlepší a ke spokojenému lichokopytníkovi může vést vícero cest, podobně jako do Říma.
© www.koldusek.cz,
naposledy aktualizováno: 2. 7. 2013
klíčová slova: podkovář, Rokycany, korektura kopyt, kopyta, strouhání, podkování, koní, kůň, komoň, Plzen, Plzeň, podkovářství